Jaką mamy jakość powietrza w Polsce wszyscy wiemy, ale czy zastanawiamy się nad jakością powietrza w naszych mieszkaniach? Zanim jednak pomyślimy o zakupie filtrów i oczyszczaczów powietrza, zajrzyjmy do książki, która oferuje o wiele tańsze i przyjemniejsze rozwiązanie. Zapraszam na recenzję książki „Rośliny oczyszczające powietrze” Boixiere-Asseray Ariane, Chaudet Genevieve.
Okres grzewczy rozpoczął się na dobre i z pewnością z niecierpliwością czekacie aż podam Wam nazwy roślin, które mogą nas uwolnić od widma smogu. Niestety muszę Was rozczarować – obecne badania nie wskazują na to, aby rośliny miały duże zdolności w oczyszczaniu powietrza z pyłów zawieszonych – głównego składniku smogu. Książka koncentruje się na zanieczyszczeniach typowych dla mieszkań, a więc lakierów, farb, chemikaliów, czy dymu papierosowego. Przypisek pod tytułem „Zielone filtry antysmogowe” jest niestety dość mylący, zwłaszcza że w samej książce o właściwościach roślin w zwalczaniu smogu nie ma żadnych informacji.
Książeczka jest graficznie pięknie wydana, z krótkimi blokami tekstu urozmaiconymi zdjęciami, rysunkami, a także krótkimi poradami. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej części znajdziecie cenne uwagi na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza w naszych domach – daje do myślenia jak sami się trujemy! Następnie będziecie mieli możliwość zapoznania się z krótką historią badań nad zdolnościami roślin do oczyszczania powietrza. Druga część to opis 20 roślin, które mają wysokie zdolności oczyszczania powietrza.
Bardzo podoba mi się opis roślin, a szczególnie porad co do ich pielęgnacji. Podaną macie również informację w jakim pomieszczeniu najlepiej umieścić roślinę. Inaczej mówiąc w jakim pomieszczeniu będą miały najlepsze możliwości oczyszczania powietrza ze specyficznych zanieczyszczeń. I tak np:
- anturium idealnie sprawdzi się w kuchni lub łazience, gdzie używa się środków czystości na bazie amoniaku i jest sporo wilgoci,
- cereus peruwiański (kaktus) jest świetną rośliną do biur, salonów z kącikiem TV, czy kuchni z kuchenką mikrofalową, gdyż niweluje fale magnetyczne mogące źle oddziaływać na nasze zdrowie,
- dracena obrzeżona jest idealna do domu palacza,
- dracena wonna jest bezpieczna dla dzieci, może więc oczyszczać powietrze w dziecięcym pokoju z formaldehydu, który może znajdować się w meblach z płyt wiórowych lub klejów meblarskich.
Nie wiadomo jaka jest wystarczająca ilość roślin do skutecznego eliminowania zanieczyszczeń w naszym domu – po prostu dobrze jest mieć kilka kwiatków, najlepiej różnych gatunków. A rośliny pomagają nie tylko w utrzymaniu lepszej jakości powietrza, ale też regulują wilgotność i mają właściwości relaksacyjne. Pamiętajcie też o regularnym wietrzeniu mieszkania!
Post powstał przy współpracy z Księgarnią Internetową Selkar.
Artykuł zawiera link afiliacyjny.
Jedna odpowiedź