Ogród przyjazny ptakom

Właśnie mija rok od momentu, gdy zaczęłam urządzać ogród przyjazny przyrodzie. A wszystko zaczęło się od Stowarzyszenia Jestem na pTAK i jego pakietów startowych „ogród na pTAK”, które miałam szczęście otrzymać. Tworząc ogród przyjazny ptakom, jednocześnie stwarza się warunki życia innym zwierzętom. Tworzenie ogrodu naturalnego to proces złożony, ale nie skomplikowany. Ale z racji, że zaczęło się od ptaków i to ptaki są obecnie największą ozdobą mojego ogrodu, powiem Ci jak stworzyć ogród przyjazny ptakom.

W ramach pakietu „Ogród na pTAK” otrzymałam sadzonki drzew i krzewów zapewniających ptakom nie tylko pożywienie, ale również schronienie. Były to sadzonki jarzębiny, śliwy tarniny, derenia jadalnego, głogu jednoszyjkowego, ligustru, jeżyny bezkolcowej, ognika szakrłatnego oraz irgi zimozielonej. Dodatkiem były nasiona łąki kwietnej, a w niej m.in. chaber bławatek bławatek i mieszanka wabiąca ptaki.

Łącznie otrzymałam 57 sztuk drzew i krzewów do zagospodarowania. Sadzonki śliwy tarniny, berberysu, ligustru i głogu zasadziłam w jednej linii tworząc żywopłot mający oddzielić część rekreacyjną ogrodu od części uprawnej. Przypadkowo zasadziłam w tym żywopłocie również dereń, dla której w najbliższym czasie będę szukać nowego miejsca.

Żywopłot wspaniale rośnie i się zagęszcza, niestety 3 sadzonki bereberysu zostały podgryzione przez nornicę – jedna nie przetrwała zimy, dwie pozostałe jeszcze próbują wypuścić listki. Jarzębina została posadzona wzdłuż rabaty mającej tworzyć osłonę przed sąsiadami. Dwie sadzonki zostały posadzone luzem w różnych częściach ogrodu, żeby urozmaicić ogrodowy krajobraz i wprowadzić trochę cienia.

Jeżyna zasiliła jeżynowy kącik, który już istnieje w naszym ogrodzie już parę lat. 

Irga jest rośliną płożącą, która świetnie zadarnia, więc razem z ognikiem zasadziłam ją na kępce. O wyborze lokalizacji do nasadzeń zadecydowało to, że owoce irgi, a także ognika są trujące, a że mam małe dzieci, wolałam je posadzić za płotem.

Ponieważ na wysiew łąki kwietnej było za późno, nasiona wysiałam w tym roku i jestem ciekawa czy kwiaty pojawią się w tym roku, czy dopiero w kolejnym.

Już w zeszłe lato cieszyliśmy się obecnością ptaków, ale tej wiosny to prawdziwe ptasie oblężenie, co mnie niezmiernie cieszy!

W moim ogrodzie zaobserwowałam: sikorki bogatki, sikorki modraszki, wróble, sierpówki, gołębie grzywacze, sójki, kosy, szpaki, kapturki, piegżę, kopciuszki, pleszki, raniuszki, kulczyki, rudziki, gawrony i kawki, drozdy, a czasem odwiedza nas również samica bażanta!

Aby stworzyć przyjazne warunki ptasim gościom postawiłam na trawniku dużą podstawkę z wodą, która stanowi zarówno poidełko jak i wannę. I co ciekawe w zeszłe lato korzystały z niej tylko ślimaki, a w tym roku jest w niej mnóstwo gości, którzy wręcz się z niej przeganiają. Dla bardziej płochliwych gatunków zawiesiłam poidełko na drzewie, ale korzystają z niego głównie sikorki.

W zimę na drzewie zawisł karmnik, który nie cieszył się wielką popularnością, aż do marca, kiedy zaczęły się w nim pojawiać przybyłe z daleka ptaki. Natomiast w kwietniu, gdy nastąpił powrót zimy nie nadążałam z dosypywaniem pokarmu, tak wiele ptaków do niego przybywało.

Ale na atrakcyjność mojego ogrodu dla ptaków składają się też wysokie drzewa: czereśnia sąsiadów i nasza dzika wiśnia. Drzewa, drzewa i jeszcze raz drzewa to absolutna konieczność dla tych, którzy chcą ściągnąć ptaki do ogrodu.

A jeśli chcesz stworzyć swój własny ogród przyjazny ptakom, to skorzystaj z poniższego przewodnika.

Jak stworzyć ogród przyjazny ptakom?

  1. Posadź drzewa! Najlepiej owocowe, aby ptaki miały co jeść, ale inne drzewa liściaste i iglaste będą świetną ostoją i miejscem na zakładanie gniazd. 
  2. Krzewy – im bardziej rozłożyste i cierniste tym lepiej.
  3. Poidełka i karmniki, najlepiej w ustronnym miejscu.
  4. Misy z wodą do kąpieli, również w ustronnym miejscu.
  5. Zrezygnuj z chemii! Trując „szkodniki” pozbywasz się bioróżnorodności z ogrodu, a ptaki z pewnością nie będą odwiedzały ogrodu, w którym raz że nie będą miały czego jeść, a dwa, że mogą się zatruć.
  6. Zostaw coś na zimę: parę jabłek, kilka gron aronii – niech ptaki mają w Twoim ogrodzie naturalną spiżarnię.

Projektując ogród naturalny mając małe dzieci trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych pociech. Wybieraj więc gatunki z jadalnymi owocami, tak na wszelki wypadek.

Poznaj więcej wpisów o ogrodzie przyjaznym przyrodzie

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *