fbpx

Wąż kolorowy – koralowy?

W świecie zwierząt bywa tak, że gatunki zupełnie nieszkodliwe upodobniają się do gatunków zdolnych do obrony – jest to rodzaj obrony przed drapieżnikami zwany mimikrą batezjańska. Doskonałym przykładem tego rodzaju mimikry jest kolorowy wąż koralowy (model) i lancetogłów mleczny (mimik).

Piękny, kolorowy wąż wywodzący się z rodziny zdradnicowatych, koralówka arlekin Micrurus fulvius, znana również jako wąż koralowy arlekin, zamieszkuje Stany Zjednoczone i jest gatunkiem bardzo jadowitym. Jest aktywny nocą, kiedy to poluje na gady, płazy, pisklęta i owady, w ciągu dnia zaś kryje się pośród butwiejących liści, pod konarami drzew i w norach wygrzebanych przez gryzonie. Wąż ten unika siedzib ludzkich, do ukąszeń dochodzi w lasach i nieużytkach. Ukąszenie jest śmiertelne w ciągu 24 godzin w przypadku braku pomocy medycznej. Jad węża zawiera silne neurotoksyny, które paraliżują układ nerwowy.

www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl

Niejadowitym wężem, który naśladuje węża koralowego, jest lancetogłów mleczny (wąż królewski) Lampropeltis triangulum. Występuje on w Nowym Świecie, od Ekwadoru po Kanadę. Trudno spotkać je w dzień, gdyż są aktywne w nocy. Polują na gryzonie, płazy, małe ptaki, jaszczurki i bezkręgowce, zjadają też jaja. Bywają trzymane w domach z racji faktu, że jako węże z rodziny połozowatych zjadają inne węże (stąd wzięła się nazwa wąż królewski). Skąd wzięła się nazwa lancetogłów mleczny? Dawniej sądzono, że węże te ssały mleko krów. Oczywiście węże nie są w stanie ssać; pogląd ten powstał prawdopodobnie stąd, że lancetogłowy często znajdywano w pobliżu obór, gdzie miały dorodne warunki do polowania na gryzonie. Natomiast nazwa lancetogłów wzięła się od tego, że uciekając w trawie wąż bez trudu rozcina głową kępki trawy.
Co ciekawe, osobniki zasiedlające tereny odległe od występowania węża koralowego słabiej przypominają model niż osobniki z nim współwystępujące.

www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl

 

Aby odróżnić te dwa gatunki można posiłkować się tą prostą rymowanką (w wolnym tłumaczeniu):

Czerwony obok żółtego uciekaj kolego; czerwony obok czarnego witaj kolego
(Red and yellow will kill you fellow; Red and black is friend Jack)

Więcej wpisów z serii PRZYRODNICZE PODOBIEŃSTWA znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Comments

7 komentarzy

 • A ja znam taką wersję:

  Żółty i czerwony – już jesteś stracony.
  Czerwony i czarny – wróg z niego marny.

  W jęz. angielskim pamiętam jedną linijkę: „Yellow and red – you will be died”. W drugiej też było coś z „friend Jack” …
  Pozdrawiam – Barbara

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   Tak, ja znam własnie tą drugą wersję:
   „Red and yellow, kill a fellow; red and black, friend of Jack”

 • Koralówka arlekin – kolorowy wąż – sw

  […] Wąż ten dysponuje bardzo silnym jadem o dużej zawartości neurotoksyn, które działają paraliżująco na układ nerwowy. Ukąszenia arlekina są śmiertelne w ciągu 24 godzin przy braku pomocy medycznej. Jednak wypadki pogryzienia przez te węże zdarzają się bardzo rzadko. Możliwości kontaktów z człowiekiem ogranicza także siedlisko arlekina, który omija ludzkie obejścia. wąż koralowy […]

 • Avatar
  Blisko przyrody

  A słyszałem takie tylko nie pamiętam dokładnie jak to było ale jakoś tak: żółty czarny przy czerwonym jesteś już zgubiony
  Czerwony żółty przy czarnym wiedzież żywot marny to był tekst Bear’a Gryls’a z kturejś z wypraw

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   Tak, kojarzę ten odcinek, ale nie wiem jakie było tłumaczenie oryginału

 • Avatar
  Paweł K.

  A ja mam pytanie czy ta zasada obowiązuje do wszystkich koralowych ?, bo wystarczy w google wpisać „Micrurus surinamensis” i pokazują się zdjęcia np: takie https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_LK47WNlcsnB2BMZn6Zvl41igwz6YE4Nd,w400.jpg

  lub takie https://cages.smugmug.com/HerpGalleries/Peru-Amazon-2012-2/i-CmxTRjN

  i są opisywane jako jadowite, a według tego powinien nie być jadowity bo wedle wierszyka czerwony jest koło czarnego.

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   Niestety nie polegałabym na zdjęciach z internetu. Wiele osób nieprawidłowo oznacza gatunki i wrzuca zdjęcia do sieci, a później inne osoby dalej udostępniają te nieprawidłowości.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie
Aneta Bywalec
O mnie

Cześć!

Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

Tematyczne cykle wpisów

Blisko Przyrody na Facebooku: