fbpx

Wąż koralowy jako przykład mimikry batezjańskiej

W świecie zwierząt bywa tak, że gatunki zupełnie nieszkodliwe upodobniają się do gatunków zdolnych do obrony – jest to rodzaj obrony przed drapieżnikami zwany mimikrą batezjańska. Doskonałym przykładem tego rodzaju mimikry jest kolorowy wąż koralowy (model) i lancetogłów mleczny (mimik).

Piękny, kolorowy wąż wywodzący się z rodziny zdradnicowatych, koralówka arlekin Micrurus fulvius, znana również jako wąż koralowy arlekin, zamieszkuje Stany Zjednoczone i jest gatunkiem bardzo jadowitym. Jest aktywny nocą, kiedy to poluje na gady, płazy, pisklęta i owady, w ciągu dnia zaś kryje się pośród butwiejących liści, pod konarami drzew i w norach wygrzebanych przez gryzonie. Wąż ten unika siedzib ludzkich, do ukąszeń dochodzi w lasach i nieużytkach. Ukąszenie jest śmiertelne w ciągu 24 godzin w przypadku braku pomocy medycznej. Jad węża zawiera silne neurotoksyny, które paraliżują układ nerwowy.

 

Wąż koralowy

Niejadowitym wężem, który naśladuje węża koralowego, jest lancetogłów mleczny (wąż królewski) Lampropeltis triangulum. Występuje on w Nowym Świecie, od Ekwadoru po Kanadę. Trudno spotkać je w dzień, gdyż są aktywne w nocy. Polują na gryzonie, płazy, małe ptaki, jaszczurki i bezkręgowce, zjadają też jaja. Bywają trzymane w domach z racji faktu, że jako węże z rodziny połozowatych zjadają inne węże (stąd wzięła się nazwa wąż królewski). Skąd wzięła się nazwa lancetogłów mleczny? Dawniej sądzono, że węże te ssały mleko krów. Oczywiście węże nie są w stanie ssać; pogląd ten powstał prawdopodobnie stąd, że lancetogłowy często znajdywano w pobliżu obór, gdzie miały dorodne warunki do polowania na gryzonie. Natomiast nazwa lancetogłów wzięła się od tego, że uciekając w trawie wąż bez trudu rozcina głową kępki trawy.
Co ciekawe, osobniki zasiedlające tereny odległe od występowania węża koralowego słabiej przypominają model niż osobniki z nim współwystępujące.

 

Wąż królewski

Aby odróżnić te dwa gatunki można posiłkować się tą prostą rymowanką (w wolnym tłumaczeniu):

Czerwony obok żółtego uciekaj kolego; czerwony obok czarnego witaj kolego
(Red and yellow will kill you fellow; Red and black is friend Jack)


Grafiki pochodzą z serwisu Canva.

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii - "Przyrodnicze podobieństwa"

7 odpowiedzi

 1. A ja znam taką wersję:

  Żółty i czerwony – już jesteś stracony.
  Czerwony i czarny – wróg z niego marny.

  W jęz. angielskim pamiętam jedną linijkę: „Yellow and red – you will be died”. W drugiej też było coś z „friend Jack” …
  Pozdrawiam – Barbara

  1. Tak, ja znam własnie tą drugą wersję:
   „Red and yellow, kill a fellow; red and black, friend of Jack”

 2. A słyszałem takie tylko nie pamiętam dokładnie jak to było ale jakoś tak: żółty czarny przy czerwonym jesteś już zgubiony
  Czerwony żółty przy czarnym wiedzież żywot marny to był tekst Bear’a Gryls’a z kturejś z wypraw

  1. Niestety nie polegałabym na zdjęciach z internetu. Wiele osób nieprawidłowo oznacza gatunki i wrzuca zdjęcia do sieci, a później inne osoby dalej udostępniają te nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *