Płazy są nieliczną grupą zwierząt w naszej strefie klimatycznej, natomiast w tropikach osiągają bardzo dużą liczebność. Jest to grupa osiągająca różne, ciekawe rekordy na tle innych grup zwierząt, ale również między poszczególnymi gatunkami.

Płazy są jedyną gromadą zwierząt, której wszyscy przedstawiciele są drapieżnikami.

Największym gatunkiem płaza jest salamandra olbrzymia. Podgatunki chińska oraz

japońska salamandra olbrzymia mają długość ciała 1 m, ale rekordziści osiągali długość 1,8 m. Żaba goliat jest największym płazem bezogonowym – waży ponad 3 kg i ze względu na dobre mięso jest zagrożona wyginięciem. Największą polską żabą jest ropucha szara. Najmniejszym gatunkiem płaza jest natomiast żaba kubańska – ma zaledwie 10 mm długości.

Najlepszymi wśród płazów skoczkami są rzekotki – niektóre gatunki potrafią przeskoczyć odległość 100 razy większą niż długość własnego ciała. Aby człowiek dorównał im w skoku, musiałby przeskoczyć Titanica.

Najbardziej żarłoczna jest żaba rogata – potrafi odgryź kęs, którego nie jest w stanie połknąć. Najwytrawniejszymi smakoszami są natomiast drzewołazy, które żywią się trującymi mrówkami, z których m.in. pobierają związki służące im do syntezy toksyn. Żaby te należą do najbardziej toksycznych płazów.

Tytuł mistrza budowlanego otrzymała rzekotka różnobarwna, u których samica robi z piany  domek dla swojego potomstwa.

Samiec żaby Darwina z pewnością zasługuje na miano najlepszego ojca. Aby uchronić młode przed pożarciem, chowa je do swego pyska.

http://www.uniwersytetdzieci.pl/img/Article/photo.d872c34b61f81ab8af93c79f93bd2495.jpg
http://www.uniwersytetdzieci.pl

Najdziwniejszą formę ochrony stosuje żaba pomidorowa. Aby ochronić się przed drapieżnikiem wytwarza ochronny klej.

Samiec zadziornicy włochatej, jest jedynym „owłosionym” płazem. Jego ciało porastają włosopodobne wyrostki, pomagające mu w opiece nad potomstwem.


Jeśli zaciekawił Cię ten wpis, to możesz również zajrzeć do reszty postów w tym temacie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *